Dinamik QR Karekod ile Gerçek Zamanlı İstatistik Verileri

Basılı reklamlarınızın hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığını bilmek ister miydiniz? QR Kodların izleme özelliği sayesinde geleneksel basılı pazarlama yönteminin yeni bir yolu açılmış oldu. Basılı reklam, promosyon, broşür ve benzeri materyallerin ürün satışına dönüşüp dönüşmediğini anlamak için gerekli araçlarla ihtiyacınız var. Bu araçlar neticesinde kammpanyalarınızı zaman içinde optimize edebilirsiniz.

Statik ve Dinamik QR Kodları
Statik QR Kodları oluşturmak ücretsiz olsa dahi, sonradan düzenlenemez ve izlenemezler. Bu nedenle Statik QR Karekodlar daha çok kişisel kullanımlar veya sabit bilgiler için kullanılıyor. Pazarlama kampanyalarınızı bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, Dinamik QR Kodların sonradan editleme ve izleme özellikleriyle aradığınız QR Kod türüdür. Peki izleme özelliği ne anlama geliyor? Dinamik QR Karekod Yatırım Getirisi (İngilizce’de Return on Investment = ROI), Reklam geri dönüşünün hesaplamaları ve kampanya iyileştirmenize nasıl yardımcı olabilir?

Pazarlama istatistikleri takip etmek neden önemlidir?
Kampanyalarınız için veri odaklı bir strateji oluşturmak, pazarlama çalışmalarınızın iş başarısını nasıl etkilediğini anlamak ve yatırım getirisini raporlamak için istatistikleri takip etmek önemlidir. Sağlam ve güvenilir bir izleme (istatistik değerleme) yöntemiyle şunları yapabilirsiniz:

• Hedef kitlenizi ayırt edebilirsiniz.
• Müşterilerin ürünlerinize, hizmetlerinize ve dijital platformlarınıza nasıl ulaştığını öğrenebilirsiniz.
• Belirli bir tasarım değişikliğinin web sitenize gelen trafiği artırıp artırmadığını görebilirsiniz.
• Sahte trafiği belirlemenize, trafik geçmişinize göre beklentiler ve hedefler belirlemenize yardımcı olur.
• Nelerin işe yaradığı ve nelerin iyileştirilmesi gerektiği konusunda size daha fazla netlik kazandırır.
• Pazarlama kampanyanızı stratejik ve bilinçli bir şekilde yönlendirmeyi öğrenirsiniz.

QR Okut Kod istatistik izleme aracınıza nasıl erişebilirsiniz?
QR Okut Yönetici panelinde Dinamik Kodunuzu oluşturduktan sonra, QR Karekodlarınızın listelendiği alandan üzerinde her bir Dinamik QR kodun altında “İstatistikler” Linki bulunmaktadır. Bu Linki seçtiğinizde QR kodunuz ile ilgili; Günlük Taramalar, Saatleri, İşletim Sistemleri, Cihaz Markaları, Ülke ve Şehir istatistik tablolarını göreceksiniz. Diğer yandan Statik bir QR Karedkodunda hiçbir istatistiksel veriye ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

QR’lerinizin veriler gerçek zamanlı olarak sağlanır. Bu, toplanan tüm verilerin saniyeler içinde istatistik raporunuza akacağı ve QR Kod pazarlamanıza güncel istatiksel bakış açısı sağlayacağı anlamına gelir. Şehirlere ve ülkelere göre ölçümleri takip etmek, özellikle bölgesel ve küresel ağlarını genişletmek ve pazar payını genişletmek isteyen şirketler için yararlı bir istatistiktir.

Zamanlama her şeydir.
Yatırımınıza iyi bir geri dönüş sağlayacak basılı pazarlama ve reklamlarınız için en uygun anın ne zaman olduğunu bilmek şirketler için çok değerlidir. Bu nedenle tarama istatistikleri sayfamızda QR Okut Kod tarama metriklerine ilişkin canlı veriler ay, gün ve saat bazında ayrıştırılmaktadır.
Bu bilgiler, hangi tarih ve saat aralığının kampanyalarınızı en fazla başarıyı getirdiğini ve hangilerinin getirmediğini net bir şekilde tanımlamak için tasarlanmış kapsamlı bir grafikte bilginize sunulmuştur. Bu istatiksel veriler size kampanyanızı her seferinde optimize etmek için ihtiyacınız olan araçları sunar.

İşletim Sistemine göre taramalar
İşletim Sistemine dayalı QR Karekod takibi. QR kodlarınızın; nerede, ne zaman ve kaç kez tarandığını biliyoruz artık. Şimdi size hedef kitleniz arasında hangi işletim sistemi tercih ediliyor onun istatistik verisini sunacağız. Tarama istatistiklerimiz, en çoktan en aza doğru Android, iOS, Windows, OS X (MAC), Linus ve Chrome OS kullanılarak yapılan taramaların sayısını içerir. Bu sayede pazarlama çalışmalarınıza daha iyi bir yön verebilirsiniz.

CSV Raporu veya PNG
Virgülle ayrılmış değerler (CSV), aynı alan listesine sahip dizi veya kayıt kümelerini temsil eden bir formattır. Tarama istatistikleri sayfamız size yukarıdaki tüm istatistik verileri CSV dosyası olarak dışa aktarma seçeneği sunarak Excel gibi bir elektronik tablo programına aktarmanıza ve kolaylıkla paylaşmanıza olanak tanır. Verileri sadece görsel olarak PNG Resim dosyası olarak da indirmeniz mümkün.

QR İstatistiklerinden Sonuç almak
Artık kim, nasıl, ne zaman, nerede ve ne olduğunu bildiğinize göre satış işine konsantre olabilirsiniz. Bu linkten (⇗) QR Kod izleme özelliğini gerçek hayatta kullanan birkaç kurgusal şirket yer alıyor.